TERMAL KAMERAYLA ISI KAYIPLARININ TESPİTİ, MANTOLAMANIN KONTROLÜ

FİRMAMIZ ANKARA'DA TERMAL KAMERAYLA ÖLÇÜM KONTROL VE GÖRÜNTÜLEME HİZMETLERİ VERMEKTEDİR.

FİRMAMIZA AİT OLAN  ORJİNAL AMERİKAN FLUKE MARKA Tİ-400 MODEL KAMERAMIZ  320 * 240 =76.800 PİKSEL ÇÖZÜNÜRLÜĞE SAHİP OLUP   -30 C  İLE  1200 C   ARALIĞINDA SICAKLIK ÖLÇÜMÜ YAPABİLMEKTEDİR. ANKARA'DA ÖZEL SEKTÖRDEKİ EN GELİŞMİŞ VE EN YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜĞE SAHİP TERMAL KAMERAMIZLA YAPILAN ÇEKİMLERDE EN KÜÇÜK ISI FARKLILIKLARI (0,05 C) VE DETAYLAR BİLE BELİRLENEBİLMEKTE VE EN NET GÖRÜNTÜLER ELDE EDİLEREK BİNA ISI KAYBI ETÜDLERİ TAM OLARAK YAPILABİLMEKTEDİR. 

UNUTMAYINIZ  DÜŞÜK ÇÖZÜNÜRLÜĞE SAHİP TERMAL KAMERALARLA ÇEKİLEN GÖRÜNTÜLERDE, TÜM DETAYLAR YETERLİ NETLİKTE GÖRÜLEMEDİĞİNDEN BİNADAKİ ISI KAYIPLARININ ANALİZİ TAM OLARAK YAPILAMAZ.

 ANKARA'DA TERMAL KAMERA ÇEKİMİYLE  ÖLÇME - KONTROL VE GÖRÜNTÜLEME HİZMETİ VEREN FİRMAMIZ AŞAĞIDAKİ KONULARDA HİZMET SUNMAKTADIR. 

   - ISI YALITIMI (MANTOLAMA) YAPILMIŞ BİNALARDA YALITIMIN ISIL PERFORMANSININ VE İŞÇİLİK HATALARININ KONTROLÜNDE,                                      

   - ISI YALITIMI (MANTOLAMA) YAPILACAK BİNALARDAKİ ISI KAYIPLARININ BELİRLENMESİNDE,

   - EVLERDE PENCERE VE DUVARLARDAKİ ISI KAYIPLARININ TESBİTİNDE, SU KAÇAKLARININ TESBİTİNDE,

   - ENDÜSTRİDE BUHAR , SICAK SU, ISITMA TESİSATLARINDAKİ GEREKSİZ ISI KAÇAKLARININ BELİRLENMESİNDE, 

   - ELEKTRİK PANOLARINDA VE ŞALTERLERİNDE AŞIRI ISINMA NEDENİYLE YANGIN RİSKİ OLUP OLMADIĞININ ÖLÇÜM VE KONTROLÜNDE,

   - KORUYUCU BAKIM AMACIYLA, ELEKTRİK MOTORLARININ VE HAREKETLİ MEKANİK PARÇALARIN ISINMA KONTROLÜNDE 

TERMAL KAMERA NEDİR?    

Sıcaklığı -273 dereceden (mutlak sıfır) yüksek olan tüm nesneler sıcaklıklarına bağlı olarak, kızılötesi ısı radyasyonu (IR) yayarlar. Kızıl ötesi radyasyon insan gözüyle görülemez. Termal kameralar, yayılan kızıl ötesi radyasyonu algılayarak elektriksel sinyallere dönüştüren ve bu sinyalleri termal görüntü haline getirerek ekranında görülebilmesini sağlayan yüksek teknoloji ürünü cihazlardır.

TERMOGRAFİ NEDİR?

Bir nesnenin yüzeyi üzerindeki sıcaklık dağılımını gösteren fotoğrafa o nesnenin termografisi denir.  

Termal kamera çekimlerinde pasif ve temassız bir yüzey sıcaklığı ölçüm yöntemi uygulanır. Yani ölçüm esnasında, ölçülen nesnelere veya sistemlere herhangi bir temas söz konusu değildir ve tüm ölçümler sistem durdurulmadan ve çalışmasına devam ederken yapılır.

Tüm güç kullanan, mekanik ve iletken ekipmanlar arızalanmadan önce ısınırlar. Termal kameralar, çıplak gözle tespit edilemeyen çok küçük ısı farklılıklarını belirleyip görüntü haline getirerek, ciddi sonuçlara yol açabilecek problemleri tespit etmemizi sağlarlar. 

    A) ISI YALITIMI  (MANTOLAMA) YAPILMIŞ BİNALARDA

     Bina dış kabuğunun termal kamera görüntüleri çekilir ve bu görüntüler analiz edilerek,

1- Binaya yapılmış olan yalıtım uygulamasının standartlara uygun yapılıp yapılmadığı ve işçilik hatalarının kontrolü

      (Yalıtım plakalarının yeterli kalınlıkta olup olmadığı,  Doğru yalıtım malzemelerinin kullanılıp kullanılmadığı,Yalıtım plakalarının                  döşenmesinde herhangi bir boşluk veya atlama yapılıp yapılmadığı)

2- Yalıtımın performansı

      (Tuğla duvar ve betonarme kolon - kirişlerde ısı köprüleri oluşup oluşmadığı, Balkon içlerinin, çıkmanın, terasın ve çatının                          doğru yalıtılıp yalıtılmadığı, Pencere doğramalarının ve camlarının yeterli yalıtımı sağlayıp sağamadığı)

3- Binadaki nemli veya nem riski yüksek bölgelerin tespiti

4- Yangın riskine karşı bina elektrik sisteminin kontrolü

     ( Binanın elektrik panoları ve şalterlerinde herhangi bir aşırı ısınma olup olmadığı, Tesisatın mekanik (motorlar vb.) ve elektriksel                 sisteminde herhangi bir aşırı ısınma olup olmadığı)

5- Merkezi sistemli binalarda Isıtma tesisatındaki yalıtımsız veya yetersiz yalıtımlı yerlerin tespiti

6- Radyatörlerin performans kontrolü ve tesisattaki su kaçaklarının tespiti       yapılabilir.

 

B) ISI YALITIMI  (MANTOLAMA) YAPILACAK BİNALARDA

     Bina dış kabuğunun termal kamera görüntüleri çekilir ve bu görüntüler analiz edilerek,

 1-Binadaki ısı kaybı olan yüzeylerinin tesbiti

        (Tuğla duvarlar ve betonarme kolon kirişler, Balkon içleri, çıkma, teras ve çatı, Pencere doğramaları ve camları)

 2- Binadaki nemli veya nem riski yüksek bölgelerin tespiti

3- Yangın riskine karşı bina elektrik sisteminin kontrolü

    (Binanın ana elektrik panoları ve devrelerinde herhangi bir ısınma olup olmadığı,   Tesisatın mekanik (motorlar vb.) ve elektriksel                    sisteminde herhangi bir aşırı ısınma olup olmadığı)

4- Merkezi sistemli binalarda Isıtma tesisatındaki yalıtımsız veya yetersiz yalıtımlı yerlerin tespiti

5- Radyatörlerin performans kontrolü ve tesisattaki su kaçaklarının tespiti                yapılabilir.

ENDÜSTRİDE

Bu temassız ölçüm metodolojisi, sıcak noktaların (anomalliklerin) tespitinde hızlı ve güvenilir bir şekilde yardımcı olur. Bu noktalar, genellikle sistem ve makinelerdeki arızalı ya da yıpranmış komponentlerin bir işareti olarak kabul edilir.

Güç kullanan veya ileten tüm ekipmanlar arızalanmadan önce ısınırlar ve infrared enerji (ısı) yayarlar. Nesnelerin yaymış oldukları bu görünmez infrared enerjiyi (ısıyı) algılayarak elektronik sinyale dönüştürdükten sonra, kamera ekranında termal görüntü şeklinde resimlerler.

Termal kamera ölçümleri tesislerin elektrik ve mekanik sistemlerinde yapılmakta olup, ölçüm esnasında sistemlere herhangi bir müdahale söz konusu olmamakta ve ölçümün tamamı sistemin normal çalışmasına devam ederken yapılmaktadır.

Endüstriyel tesislerde termal kameranın bakım amacıyla kullanılması başta düşük maliyetli son derece etkin bir Kestirimci/Koruyucu Bakım sağlamanın yanı sıra söz konusu işletmelerdeki potansiyel tehlikeleri belirleyerek yangın ve diğer riskleri azaltmakta böylece emniyetin artmasını sağlamaktadır.